AMD İşlemciler 2022’de Sektörde Öne Çıkıyor

Click to Comment

AMD İşlemciler 2022’de Sektörde Öne Çıkıyor

AMD İşlemci Özellikleri 2022 Senesinde Kullanıcılarını Şaşırtıyor

 2022, AMD için inanılmaz derecede yoğun bir yıl olacak gibi görünüyor. Çeşitli kategorilerde birçok heyecan verici ürün ortaya çıkarmaya hazırlanan AMD’nin geitireceği yenilikler ise merak konusu. AMD işlemci modelleri, yenilikçi bir anlayış benimsiyor. AMD işlemciler hakkında bilgi almak isteyen kişileri daha fazla bekletmeden 2022 senesinde AMD işlemciler beklenilen yenilikleri anlatmaya başlıyoruz.   

 

Zen 4 Ryzen CPU’lar Piyasaya Giriyor

 Alder Lake, 2021 senesinde Intel için büyük bir başarı elde etmiş ve birçok kişinin beğenisini kazanmıştı. Alder Lake’in oyun içi CPU hızları söz konusu olduğunda AMD’ye karşı lider konuma gelmesi ile Team Red atağa kalkmayı hedefliyor. Geçen Haziran ayında AMD’nin Intel’e karşı başarısı, sektörde büyük ses getirmişti.  Zen 4 Ryzen masaüstü işlemcilerin piyasaya sürülmesiyle beraber 2022’de Team Red sahalara güçlü bir dönüş yapacak şekilde gözüküyor. AMD işlemcilerin; sistemlerin en yeni ve en iyi SSD’ler ve RAM ile uyumlu olmasını sağlayarak PCIE 5.0 ve DDR5 gibi özellikleri desteklemesi bekleniyor. AMD’nin bir 3D V-Cache ve 5nm işlem düğümüne geçme eğiliminde olmasıyla birlikte, büyük bir performans artışı beklenen unsurlar arasında yer alıyor. 

 Yeni AMD yongalarının 2022’nin ikinci yarısına kadar gelmesi beklenmiyor, bu sebeple yeni nesil Ryzen işlemcilerin ne tür bir performans kazancı sağlayabileceğine dair etkili bir fikir oluşturmak için birkaç ay daha beklenilmesi gerekiyor. Bir CPU’da mevcut olan en yüksek oyun hızlarında liderlik koltuğunda oturan Intel’in yerini almaya çalışan AMD için bu seneki ataklar çok büyük ve önemli olacak gözüküyor.  

 

Ryzen 5000 İle Oyun Performansı Artıyor 

 AMD’nin yeni nesil Ryzen işlemci dalgasını geçirmeden önce yapmayı planladığı bir şey daha var: Mevcut Ryzen 5000 masaüstü işlemci serisini yenilemek. AMD’ye göre bu yenileme; mevcut Ryzen 5000 işlemcilerde %15’lik bir performans artışı sağlayabilir. Bu güçlü iddia için şirketin pazarlama müdürü “Kuşaklar arası bir yükselme gibi” ifadesini kullanıyor.  

Ryzen-5000 Serisi
Ryzen 5000 Serisi

 AMD işlemci nasıl m bunları başarıyor sorusunu soran tek kişi siz değilsiniz. Etkileyici bu performans artışının temelinde ise 3D V-Cache teknolojisinin yer aldığı düşünülüyor. Bu teknoloji, daha büyük bir önbellek kapasiyesi sağlıyor. Şu an tam olarak hangi Ryzen 5000 yongalarının yenileneceğini bilinmese de AMD’nin ‘2022’nin başlarında’ bir çıkış tarihi ilan etmesiyle bu belirsizliğin uzun süre sürmeyeceğinizi söyleyebiliriz. 

 

RDNA 3 Grafik Kartları İçin Geri Sayım Başladı

 AMD’nin güçlü bir başlangıç yapmayı hedeflediği 2022’de piyasaya sürmeyi planladığı sadece CPU yongaları değil. Hazırlanan raporlara göre Nvidia ile rekabet edebilmek için yeni nesil grafik kartları da AMD tarafından piyasaya sürülecek. AMD’nin yeni nesil grafik kartları hakkında birçok şey gizemini koruyor. Ancak raporlar bir MCM (çok çipli modül) tasarımı ve potansiyel olarak yeni bir 5nm veya 6nm işlem düğümü kullanılabileceğini belirtiyor. 

Bu konuda Nvidia’yı yakalamaya devam eden AMD’den ışın izleme gibi alanlarda da verimlilik iyileştirmeleri ve oyunlarda önemli bir performans artışı da bekleniyor. RDNA 3 grafik kartları duyurusunun 2022’nin ikinci yarısına kadar olması beklenmese de GPU sıkıntısı sonra erdiği sürece bu oldukça heyecan verici bir olay. 

 Uygun Fiyatlı Grafik Kartı Arayışı Devam Ediyor 

 AMD’nin 2022 senesinde yeni nesil grafik kartlarını piyasa sürmeye hazırlandığını söylemiştik. Ancak tüm bu yenilikler, AMD’nin mevcut olan RDNA 2 serisini unuttuğu anlamına gelmiyor. Hazırlanan raporlar; AMD’nin pazarın bütçe tarafını işgal edecek iki yeni grafik kartının piyasaya sürülebileceğini gösteriyor. Bunlar Rodeon RX 6500 XT ve RX 6400. 

 Söylenenlere göre bu grafik kartları; yalnızca CS:GO ve Fortnite gibi eSpor oyunlarıyla mümkün olan yüksek kare hızlarıyla 1080p performansı hedefleyecek. Bu grafik kartlarının ışın izleme gibi özelliklerini destekleyeceğini varsaysak da bu tür gelişmiş özellikler etkinleştirildiğinde AAA oyunlarını kare hızlarında ilgili düşüş görmeden oynamakta zorlanılacağı tahmin ediliyor. Ancak AMD’nin banka hesabınızı boşaltmayan yeni grafik kartlarını piyasaya sürebilmesi; özellikle de devam eden GPU kıtlığı nedeniyle makul bir fiyata bir grafik kartı bulmayı giderek zorlaştırıyor olabilir. 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2022

Konu hakkında yorumunuzu yazın