Araç Sigortası Nedir? Araç Sigorta Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Click to Comment

Araç Sigortası Nedir? Araç Sigorta Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Araç sigortası; bir sorumluluk sigortası olarak nitelendirilebilir. Otomobil, motorsiklet, kamyon ve diğer karayolu taşıtları için zorunlu tutulan sigortadır. VDF sigorta aracını sigortalatmak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği firmalardandır. Türkiye’de çeşitli lokasyonlarda hizmet veren VDF sigorta, deneyimi ve müşteri memnuniyeti ile öne çıkar. Motorlu araç sahipleri için zorunlu olan trafik sigortası VDF aracılığıyla yapılabilir. VDF ile kendiniz için en uygun sigortayı bulabilir, deneyimli ekibi ile tüm sorularınıza yanıt alabilirsiniz. Peki araç sigortası nedir, trafik sigortası fiyatları nasıl belirlenir?

Araç Sigortası Nedir?

Devlet tarafından zorunlu kılınan bir sigorta olan trafik sigortası; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu tarafından belirlenmiştir. Araç sahipleri tarafından yapılması zorunlu kılınan bu sigorta; seyir halinde meydana gelen kazaları kapsamaktadır. Kazada karşı tarafın zararlarını karşılamaya yarar. Diğer araç ve üçüncü kişilere yönelik zararları karşılayan bu uygulamanın esasları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik” incelenebilir.

Neden Araç Sigortası Yaptırmalısınız?

Araç sigortası, araç sahipleri için zorunlu tutulan ve araç seyir halindeyken meydana gelen bir kazada araç sahibine maddi açıdan birçok avantaj sağlayan bir sigortadır. Kazada karşı tarafta oluşan maddi hasarlar; sağlık giderleri, sakatlanma ve ölüm gibi durumlardaki kusur oranı ve poliçe limiti incelenerek karşı tarafın maddi hasarı karşılanır.

Araç sigortası poliçesi düzenli olarak yenilenmelidir. Bu sayede kaza anında araç sahibi maddi yükümlülüklere karşı koruma altında olur. Kazaya sebep olan taraf eğer yüklü miktarda tazminat ödemek zorunda bırakılırsa bu tazminat trafik sigortası tarafından karşılanır. Ancak bu imkana sahip olmak için sigorta primi düzenli bir şekilde ödenmelidir. Kazaya uğrayan taraftaki araç trafik sigortası kapsamındaysa, araç sahibinin tedavi ve ilaç gibi giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır.

trafik sigortası
Araç Sigortası

Araç Sigortası Neleri Kapsar?

Araç sahiplerine birçok avantaj sunan trafik sigortasının kapsadığı unsurlar sigorta poliçesine göre değişiklik gösterebilir. Bu sebeple araç sigortanızın neleri kapsadığını öğrenmek için sigorta poliçenizi incelemelisiniz. Bu sayede sigorta firmanızın size sunduğu ek avantajları da öğrenme şansını elde edersiniz. Düzenli bir şekilde ödemeniz gereken prim miktarı da trafik sigortanızın kapsamını belirlemektedir. Araç sigortası aşağıdaki maddeleri kapsayabilir:

  • Kaza sebebiyle suçlu olduğunuz iddia edilirse savunmanız için avukatlık ücretleri,
  • Kazada karşı tarafta meydana gelen hasarların masrafları,
  • Kamuya ait mallara verilmiş ancak kasti olmayan zararlar,
  • Kaza sebebiyle vefat eden kişilerin defin masrafları veya vefat eden kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik masraflar,
  • Dükkan ve ev gibi üçüncü kişilere ait mallara verilen zararlar,
  • Kaza esnasında yaralanan kişinin bir süre veya süresiz çalışamaması durumunda ekonomik gelirin azalması veya kesilmesi sonucunda oluşan masraflar

Yukarda yer alan maddeler sigorta tarafından karşılanabilir ve kaza sonrası sizin için bir güvence oluşturabilir. Araç sigortanızın kapsadığı maddeler hakkında daha fazla bilgi almak için poliçenizi inceleyebilirsiniz. VDF sigorta güvencesi ile aracınızı sigortalatarak trafikte güven içinde ilerleyebilirsiniz. Araç sigorta fiyatları, poliçenizin kapsama alanı ile ilişkilidir. Sizin için en uygun sigortayı seçmek için VDF sigorta websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Eylül 2023

Konu hakkında yorumunuzu yazın