Bilişim Teknolojileri Nedir? Neden Bilişim Teknolojilerinden Yararlanmalı?

Click to Comment

Bilişim Teknolojileri Nedir? Neden Bilişim Teknolojilerinden Yararlanmalı?

 

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bilişim teknolojileri farklı amaçlara hizmet eder. Elde edilen bilgilerin pratik şekilde işlenerek bireylere faydalı hizmet şekillerine dönüşmesini sağlayan bilgiye dayalı teknoloji, bilişim olarak adlandırılır. Bir bilginin işlenerek başka bir yere iletilmesini sağlayan bilişim teknolojisi; pek çok farklı sektörde kendine yer bulur. Bilişim teknolojisini oluşturan dört öğe vardır. Bunlar;

  • Yazılım
  • Hizmetler
  • Ekipmanlar
  • Donanım

Bilişim teknolojileri; herhangi bir ürün veya hizmetin geliştirilme aşamalarında etkin bir rol oynar. Şirket içi verimliliğinin sağlanması, çeşitli analizler yapılması, verilerin iletilmesi gibi pek çok avantaj bilişim teknolojileri ile sağlanır. Günümüzde pek çok şey, elektronik bir şekilde ilerliyor. Bu sebeple çeşitli şirketler ve kuruluşlar için elektronik bilgilerin hızlı ve güvenli bir şkeilde yönetilmesi, işlenmesi ve iletilmesi büyük bir önem taşıyor. Doğuş Teknoloji, bilişim teknolojisi alanında yaptığı atılımlar ile öne çıkıyor. Doğuş Teknoloji, 4 ana kategoride hizmet veriyor. Bunlar;

  • Analitik ve veri çözümleri
  • İş çözümleri
  • Müşteri ilgi merkezi
  • Operasyon, otomasyon ve siber güvenlik

şeklindedir. Analitik danışmanlık hizmetlerinden otomativ ithalat ve bayi çözümlerine, mobil cihaz yönetiminden web uygulama güvenliğine uzanan pek çok hizmet; bu ana kategorilerin altında bulunur. 2012 senesinden bu yana teknoloji sektöründe önde gelen firmalardan biri olan Doğuş Teknoloji; çeşitli kurum ve kuruluşlara etkin bir şekilde hizmet vermeye devam eder.

Bilişim Teknolojileri Faydaları Nelerdir?

Maliyet Azaltımı

Bilişim teknolojisi alt yapısı kullanımı, görevlerin ve verilerin tek bir yerde toplanmasına imkan tanır. Tek bir yerde toplanılan ve yönetilen bilgiler, şirketlerin maliyet azaltmasına yardımcı olur.

Ekonomik Açıdan Verimlilik Kazanımı

Maliyet tasarrufunun sağlanması, ekonomik verimliliği de doğurur. Yüksek maliyetli işlerin çevrimiçi bir ortamda gerçekleştirilmesi; kaynak kullanımı azaltır.

Hızlı İletişim Avantajı

Şirket içi iletişim oldukça önemlidir. Covid-19 ile beraber neredeyse tüm sektörlerin dijitalleşmeye kaydığı bu dönemde bireyler arası iletişim online kanallar ile sağlanıyor. Elektronik tabanlı iletişim sistemleri; hızlı, etkili ve pratik bir bilgi akışı sağlaması ile öne çıkar.

İş Verimliliğinin Artması

Günlük rutin işlerin otomatik bir hal alması, kimi zaman çalışanların verimini düşürebilir. İş akışını kolaylaştıracak ve verimi arttıracak sistemler ile şirketlere kazanç sağlanır. Bilişim teknolojileri, veri analizi kolaylaştırır. Müşterilerden elde edilen bilgiler, bilişim teknolojileri ile hızla işlenir.

Stratejik Düşünme Avantajı

Bilişim teknolojileri, piyasa rekabetini arttırmaya yönelik stratejik düşünme avantajı sunması ile öne çıkar. Sektörün dahil olduğu pazarı doğru bir şekilde değerlendirip analiz etmek, bilişim teknolojileri ile mümkündür.

Bilgi Depolanması

Bilişim teknolojileri; şirketler için hassas bilgilerin depolanması, saklanması ve korunması için yardımcı olur. Yetkisiz kişilerin ulaşamadığı, analiz edilen bilgiler uygun koşulllarda korunur.

Bilişim nedir?
Bilişim teknolojileri

Veri Tabanı Optimizasyonu Nedir?

Veri tabanı optimizasyonu, veri tabanı sisteminin yanıt alma sürecinin azaltılmasına yönelik bir işlemdir. Günlük operasyonların düzgün bir şekilde işlemesine yardımcı olan veri tabanı, bilgilerin depolanmasına ve arzu edildiğinde erişilmesini sağlar. Veri tabanı performansı şirketler için oldukça önemlidir. Veri tabanı performansının yavaşlaması, olumsuz sonuçlar doğurabileceği için çeşitli yollar ile engellenmeye çalışılır. Veri tabanı optimizasyonu için uygun indeksleme, ön bellek sorgulama gibi yöntemlerle incelenerek daha hızlı bir yanıt sisteminin kurulması hedeflenir.

Mobil Uygulama Çözümleri Nedir?

Mobil uygulama çözümleri, pek çok farklı kategoride yer alabilir. Hayatımızın her alanına dahil olan mobil cihazlar; sahip olduğu uygulamalar ile bireysel ve şirket içi hayatı kolaylaştırır. Örneğin Doğuş Teknoloji, işe alım sürecini kolaylaştırmak ve dijital oryantasyon süreci sunmak amacıyla mobil bir uygulama piyasaya sürmüştür. Bu sayede ilgili departmanda iş yükü azaltılması hedeflenir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Mart 2022

Konu hakkında yorumunuzu yazın