Chatbot Nedir? Kurumsal Chatbot Uygulamaları Örnekleri Nelerdir?

Click to Comment

Chatbot Nedir? Kurumsal Chatbot Uygulamaları Örnekleri Nelerdir?

Kurum ve sektörlerin vazgeçilmezi haline gelen ve müşteri deneyimini iyileştiren chatbot hizmeti, Lugado ile karşınızdadır. Chatbot, sohbet robotu olarak da bilinir. Chatbotlar, kişilerin dijital bir ortamda gerçek bir insan ile yazışır gibi iletişime geçtiği uygulamalardır. Farklı amaçlar ile kullanılan chatbotlar, son yıllarda çeşitli sektör ve markalar için vazgeçilmez bir hal almıştır. Müşteri deneyimini iyileştiren, hedef kitleye doğru bir tanıtım gerçekleştiren bu Lugado chatbotlar farklı şekillerde kullanılabilir. Sinema bileti almak, kredi hesabınız hakkında bilgi öğrenmek, siparişinizin nerede olduğunu öğrenmek gibi birbirinden farklı amaçlar doğrultusunda chatbolardan yararlanılabilir.

Chatbot Nasıl Kullanılır?

Chatbot nedir, nasıl çalışır sorusu pek çok kişi için merak edilebilir. Whatsapp, Facebook Messenger, Google Asistan, markanın mobil uygulaması, kurum içi website gibi pek çok yerde kullaınıcıların karşısına çıkar. Müşterilere ve ziyaretçilere daha iyi bir deneyim yaşaması konusunda yardımcı olan Chatbotlar, kullanıcılar ile iletişimi diyalog ile gerçekleştirir. Kullanıcılara bilgi veren, arzu edilen işlemleri gerçekleştiren Lugado chatbot reaktif veya proaktif olabilir.

Reaktif chatbot türleri; uygulamaya bir soru sorulduğunda cevap vermek üzere programlanmıştır. Buna karşılık proakif chatbotlar, sayfayı ziyaret eden kişiler için ilk mesajı onlar atabilir. Bu mesaj ile birlikte, kullanıcı dilerse diyalog başlatabilir.

Türkçe Chatbot
Chatbot

Kurumsal Chatbot Uygulamaları

Diyalog Bazlı Chatbotlar

Diyalog ile ilerleyen chatbot uygulamaları; yapay zeka ile tasarlanarak en gelişmiş sohbet robotlarından biridir. Doğal dil işleme (Natural language processing) teknolojisinin yanı sıra derin öğrenme de bu sohbet robotlarından kullanılır. Kelime veya ifade tabanlı bir anlayış ile sınırlandırılmamış bu chatbotlar pek çok kurum tarafından tercih edilir.

İfade Bazlı Chatbotlar

NLP yani doğal dil işlemenin kullanıldığı bu uygulama; ziyaretçilerin mesajlarındaki metni bütün bir şekilde algılar. Bu bütünsel kavrama ilk başlarda iletişimde  sorun yaratmasa da diyalogun ilerlemesi ile birlikte konu akışına ve konusuna uygun cevaplar bulmak zorlaşır.

Menü/Kelime Bazlı Chatbot

Basit sistemi ile öne çıkan bu sohbet robotlarında yapay zekadan yararlanılmaz.Sohbet robotundaki menü ve butonlar ile kullanıcılar taleplerine uygun seçim yapabilir. Sayfayı ziyaret eden kişi çeşitli ifadeler kullanarak robot ile iletişime geçse de bu iletişim sınırlı bir çerçevede kalır.  Ön yüzdeki menülerin yanı sıra arka tarafta yer alan karar ağaçları; IVR sisteminde sıkça rastlanır. Bu sohbet robotu; yazışma esnasında kullanılan çeşitli kelimeleri tanımaya çalışarak öğretilmiş yanıtlar ile eşleştirmeye çalışır. Ancak var olan kısıtlı kelime türü ve kimi zaman kullanıcıların yazabileceği yanlış kelimelerin de hesaba katılması ile beraber; bu chatbotların etkili bir iletişim sunacağını söylemek mümkün değildir.

NLP Chatbot Kullanımı Nasıl Sağlanır?

Çeşitli sistemlerde sıkça tercih edilen bir sistem olan NLP; Türkçeye doğal dil işleme şeklinde çevrilebilir.  Bu işleme; doğal dillerin yapısını öğrenmeyi amaçlar. Kurallı yapının çözümlenmesi; insan hayatını oldukça kolaylaştıracak yeniliklerin meydana gelmesine yardımcı olur. Otomatik bir şekilde kolayca çevrilebilecek yazılı dökümanlar, otomatik komut anlama, soru-cevap makineleri, metin özetleme, otomatik konuşma ve bilgi elde etme gibi pek çok alanda fayda sağlanılır.  Teknolojinin gelişmesi ile beraber, artık gündelik hayatımızda sıradan bile görebileceğimiz pek çok şey; doğal dil işlemeden yararlanır. En basit örneklerden biri; kelime işlem yazılımlarının imla düzeltme aracı taşıması olarak karşımıza çıkabilir. Bunlar, yazılmış olan metni çözümleyerek dil kurallarını denetleyen yazılımlar şeklindedir.

Türkçe Chatbot Hizmeti Veren Lugado’yu Tercih Etmek İçin Nedenler

2012 senesinde sektöre adım atan Lugado, 2017 senesinden beri de Doğuş Teknoloji bünyesinde bir Ar-Ge merkezi olarak varlığını sürdürür. Bilişim ve teknoloji şirketi olan Lugado; insan kaynakları chatbotu, kullanıcı destek, müşteri ilişkileri ve araç asistanı gibi sistemleri ile kurum ve kişilerin hayatını kolaylaştırır.

İletişim Kolaylığı

Diyalog bazlı bir chatbot olan Lugad0; karşı taraftan gelen yazılı ifadeleri anlamlandırarak diyalog takibini sağlar. Aynı zamanda diyalog akışına uygun cevaplar ile kaliteli bir iletişim örneği sergiler.

Size Özel Bir Deneyim Yaşama İmkanı

Markanın  ihtiyaç ve isteklerini karşılayacak şekile tasarlanmış olan bir sohbet robotu, müşteri deneyimini iyileştirir. Lugado; Whatsapp Business hesabınız Lugado chatbot ile entegre bir şekilde müşterileriniz ile iletişime geçmenizi sağlar.

Türkçe Chatbot ile Hızlı İletişim

Türkiye’de yaşayan veya Türkçe bilen kişiler hedef kitlenizi oluşturuyorsa Türkçe chatbot kullanımını tercih edebilirsiniz. Türkçe yazışabilen Lugado chatbot, çok yakında hizmetinizdedir!

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Mart 2022

Konu hakkında yorumunuzu yazın