Co-WIN ile Müşterilerinizin, Çalışanlarınızın ve Ekip Arkadaşlarınızın Aşı Durumunu Öğrenin!

Click to Comment

Co-WIN ile Müşterilerinizin, Çalışanlarınızın ve Ekip Arkadaşlarınızın Aşı Durumunu Öğrenin!

 

Koronavirüs dünya üzerinde pek çok kişiyi etkiledi. Aşı ile beraber, aşı olan kişilere yönelik kontrol sağlamak için pek çok yenilik meydana geldi. Co-WIN isimli bu uygulama da bunlardan biri!

Co-WIN, bu kişilerin her biri için aşı kanıtı sağlamak için dijital olarak doğrulanabilir bir sertifika veriyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada, bu sertifikanın dijital bir cihaza (akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar vb.) kaydedilebileceği veya aşı kanıtı olarak gerektiğinde dijital olarak paylaşılabileceği Digi Locker’da saklanabileceği belirtildi. Benzer şekilde, bu tür bir sertifikanın gerekli olduğu giriş noktalarında (ör. alışveriş merkezlerinde, ofis komplekslerinde, halka açık etkinliklerde vb.), hem dijital hem de fiziksel formlarda gösterilebilir. Ancak bakanlık, bir kuruluşun sertifikayı tam olarak görmesi gerekmeyebileceği ve yalnızca bir kişinin aşılanıp aşılanmadığını bilmesi gerektiği durumlar olabileceğini söyledi.

Co-WIN Aşı sertifikası
Co-WIN

Günlük Hayat Aktivitelerinde Aşı Statüsü Sorgulanabilecek

Bir işletme/işveren, ofislerde, işyerlerinde vb. görevlerine devam edebilmek için çalışanlarının aşı durumunu bilmek isteyebilir. Demiryolları, trenlerde koltuklarını ayırtan yolcuların aşı durumunu almak isteyebilir. Havayolları uçak bileti rezervasyonu yaptıran yolcuların aşı durumunu almak isteyebilir ve/veya havalimanları sadece aşılı yolcuların geçişine izin vermek isteyebilir. Oteller, sakinlerinin aşı durumunu otele giriş yaparken veya online rezervasyon yaparken bilmek isteyebilirler. “Herkesin güvenliği sağlanırken sosyo-ekonomik faaliyetler kademeli olarak canlandırıldığından, bireylerin aşı durumunu, herhangi bir nedenle veya tüm nedenlerle birlikte çalışabilecekleri kuruluşlara, çalışanlar olarak dijital olarak iletmenin bir yoluna ihtiyaç vardır, yolcular, sakinler vb.

“Bu nedenle, Co-WIN aracılığıyla aşılama durumu için Aadhaar benzeri bir kimlik doğrulama hizmetini etkinleştirmeye ihtiyaç var. Bakanlıktan yapılan açıklamada, bu ve ortaya çıkabilecek diğer durumlarla ilgilenmek için Co-WIN, ‘Müşterinizin/Müşterinizin Aşı Durumunu Bilin’ veya KYC-VS adlı yeni bir API geliştirdi. kişinin cep telefonu numarasını ve adını girmesi gerekir.Daha sonra girmeleri gereken bir OTP alırlar.Karşılığında Co-WIN, doğrulayan kuruluşa bireyin aşı durumu hakkında aşağıdakiler gibi bir yanıt gönderebilir:

  •  Kişi aşılanmamış
  •  Kişi kısmen aşılanmış
  • Kişi tam aşılıdır

Bakanlık, bu yanıtın dijital olarak imzalanacağını ve doğrulayan kuruluşla anında paylaşılabileceğini söyledi. KYC-VS rızaya dayalıdır ve gizliliği korur, diye ekledi. Ek olarak, hızlı entegrasyon ve daha hızlı benimsemeyi kolaylaştırmak için Co-WIN Ekibi, herhangi bir sisteme gömülebilecek API içeren bir web sayfası hazırladı. Açıklamada, bunun herhangi bir sistemle kısa sürede sorunsuz bir entegrasyona izin vereceği belirtildi. Belirtilen kullanım durumlarının yanı sıra, bu hizmetten, bireyin aşı durumunun doğrulanmasının talep edilen bir hizmeti kolaylaştırmak için kritik olduğu, özel veya kamuya ait herhangi bir hizmet sağlayıcı tarafından kullanılabileceği belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Temmuz 2022

Konu hakkında yorumunuzu yazın