Facebook Yeni Sunmuş Olduğu Akıllı Gözlükleri ile Veriler mi Topluyor?

Click to Comment

Facebook Yeni Sunmuş Olduğu Akıllı Gözlükleri ile Veriler mi Topluyor?

 

İtalya’nın veri koruma otoritesi Cuma günü yaptığı açıklamada, Facebook’tan ürünün gizlilik yasalarına uygun olup olmadığını değerlendirmek için sosyal medya devinin yeni piyasaya sürdüğü akıllı gözlükleri hakkında açıklama yapmasını istediğini söyledi.

Ray-Ban yapımcısı EssilorLuxottica ile ortaklaşa oluşturulan Facebook akıllı gözlükleri, kullanıcıların müzik dinlemelerine, arama yapmalarına veya fotoğraf ve kısa videolar çekmelerine ve bunları bir tamamlayıcı uygulama kullanarak Facebook hizmetlerinde paylaşmalarına olanak tanıyor. İtalyan gözlemci Garante, sosyal medya şirketinin Avrupa merkezi İrlanda’da olduğu için Facebook’un gözetimini üstlenen İrlandalı veri koruma komisyoncusunu Facebook’tan açıklama istemeye çağırdığını söyledi.

Facebook uygulaması
Facebook

Facebook Sözcüsü Bu Konu Hakkında Ne Dedi?

İtalyan yetkili, Facebook’un ara sıra filme alınan insanları, özellikle çocukları korumak için aldığı önlemler, ayrıca toplanan verileri anonim hale getirmek için benimsenen sistemler ve gözlüğe bağlı sesli asistanın özellikleri hakkında bilgi almak istediğini söyledi. “İnsanların yeni teknolojiler hakkında soruları olduğunu biliyoruz, bu nedenle Ray-Ban Stories’in piyasaya sürülmesinden önce İrlandalı DPC ile hem cihaz sahiplerine hem de çevredeki insanlara sunmak için gözlüğün ürün tasarımına ve işlevselliğine gizliliği nasıl yerleştirdiğimizi paylaşmak için görüştük. Bir Facebook sözcüsü yaptığı açıklamada, içlerinin rahat olduğunu söyledi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Nisan 2022

Konu hakkında yorumunuzu yazın