Hava Kirliliği Ölçümü için Monitörler Nasıl Kullanılır?

Click to Comment

Hava Kirliliği Ölçümü için Monitörler Nasıl Kullanılır?

 

Ülke genelinde 100’den fazla PurpleAir sensöründen alınan 2017 verilerinin analizi, 4 Temmuz havai fişeklerinin neden olduğu hava kirliliği içerisinde bir artış olduğunu gösteriyor. Bu, nihayetinde hava kirliliği düzenlemesini yeniden şekillendirebilir, daha önce ölçülmemiş alanlar, federal sağlık standartlarını ihlal edebileceğini söyledikleri havada veri toplayabilir. Batı Colorado’da, Citizens for Clean Air çevre grubu, Grand Valley’deki devlet tarafından işletilen iki monitörü desteklemek için Grand Junction çevresine iki düzine düşük maliyetli monitör yerleştirdi. Orman yangını dumanı, artan kamyon trafiği ve doğal gaz kirliliği ile boğuşan bir bölgede aktivistler, devlete bunlara daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini kanıtlamak için daha güçlü bir monitör ağının gerekli olduğunu söylüyorlar.

Grubun lideri Karen Sjoberg, “Devlet, birlikte çalışması gerekenlerle elinden geleni yapıyor” dedi. “Ellerinden gelen en iyi yerlerde monitörleri var ve bununla ilgili çalışmalar yapacaklar, ancak yaşadığımız yerde düşük maliyetli versiyonlara ihtiyacımız var.”

Hava kirliliği ölçüm
Hava Kirliliği

Düşük Maliyetli Sensörler ile Hava Kalitesi Ölçülmeye Çalışılıyor

Yüksek nüfusları nedeniyle daha fazla dikkat çekme eğiliminde olan büyük şehirlerde bile, yerelleştirilmiş hava kalitesi verilerini toplamak için düşük maliyetli sensörler kullanılıyor. Fresno’ya ek olarak, kirliliğin hayatın bir gerçeği olduğu Salt Lake City’yi ele alalım: Şehir bir havzada yer alır ve kış mevsiminin tersine çevrilmesi, bir seferde günler boyunca şehrin üzerinde kalın bir görünür duman tabakası yakalar. Salt Lake Fen Eğitimi Merkezi’nde lise kimya öğretmeni olan Shea Wickelson, kötü sisli günlerde teneffüs iptal edildiğinde öğrencilerin kirlilik hakkında düşünmeye başladığını söyledi.

Wickelson, “İlkokuldan bu deneyimi yaşıyorsanız, hava kalitesinin çok farkındasınız” dedi. “Öğrenciler ‘İçerideki hava kalitesine göre dışarıdaki hava kalitesi nasıl?’ veya ‘Premium yakıt normal yakıta kıyasla nasıl?’ veya ‘Okul otobüsünün etrafındaki hava nasıl?’ gibi sorular soruyor.”

AirU Programı ile Hava Kirliliği İncelemesi Yapılıyor

Bu soruları yanıtlamak kolay olmadı, ancak Utah Üniversitesi ile bir ortaklık yardımcı oldu. AirU programı, öğrencilerin oyuncak bloklar, ucuz bir Arduino bilgisayar kartı ve kirlilik parçacıklarını algılamak için ışığı dağıtan bir foto rezistör ile başlayarak kendi parçacık madde sensörlerini oluşturmalarını sağlar. Öğrenciler, bilim fuarı projeleri için doku kutusu boyutundaki monitörleri kullanabilirler, ancak aynı zamanda şehir genelinde veri açısından zengin bir kirlilik haritası da oluşturdular.

Programı denetleyen Utah Üniversitesi’nde kimya mühendisliği profesörü Kerry Kelly, “Düşük gelirli bölgelerimiz her zaman çok iyi temsil edilmedi, çünkü insanların hava kalitesini nasıl izleyeceklerini düşünmekten başka endişeleri var” dedi. “Şehrin mikro iklimlerinin gerçek zamanlı haritalarını alıyoruz. Bu vadi geliştikçe, okul gibi şeyleri nereye koyacağınızı yönetmenize yardımcı olabilir.” Benzer şekilde, Denver’da Google, şehirdeki kirliliği haritalamak için şirketin düşük maliyetli sensörlerini sokak görünümü arabalarına yerleştirmek için Aclima ile birlikte çalıştı.

Yeni nesil monitörler, lazer teknolojisindeki gelişmeler sayesinde mümkün hale geldi. Monitörler bir fan aracılığıyla havayı yakalayabilir, ardından havadaki parçacıkların sayısını ve boyutunu bir lazer kullanarak sayabilir. PurpleAir’in kurucusu Adrian Dybwad, ailesinin Salt Lake City’deki yakındaki bir çakıl ocağından nasıl nefes aldığını görmek için ilk olarak hava sensörleriyle uğraşmaya başladığını söyledi. İnternetten alınan bir kızılötesi sensör sıcaklığa çok bağlıydı, ancak çevrimiçi hale getirdiği değiştirilmiş bir lazer sensörünü resmi düzenleyici monitörlere karşı test etti ve yüzde 95’lik bir korelasyon buldu.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Temmuz 2022

Konu hakkında yorumunuzu yazın