Hindistan’ın Mikroblog Platformu Koo Önümüzdeki Yılda 500 Çalışanı Hedefliyor

Click to Comment

Hindistan’ın Mikroblog Platformu Koo Önümüzdeki Yılda 500 Çalışanı Hedefliyor

Yerli mikroblog platformu Koo, mühendislik, ürün ve topluluk yönetimi ekiplerinde işe alım yapmayı planladığı için önümüzdeki bir yıl içinde çalışan sayısını 500’ün üzerine çıkarmayı umuyor. Son zamanlarda 1 crore işaretine dokunan bir kullanıcı tabanı ile olağanüstü bir büyüme senaryosu yazan Twitter rakibi Koo’nun şu anda 200 çalışanı bulunuyor.

Koo’nun kurucu ortağı Aprameya Radhakrishna, PTI’ye verdiği demeçte, “Şu anda 200 kişiyiz ve öncelikli olarak mühendislik, ürün ve topluluk yönetimi gibi alanlarda işe aldığımız için önümüzdeki bir yıl içinde en az 500 kişiye ulaşacağız.” Bu kişilerin oluşturduğu ekiplerin arasında hükümet ilişkileri, pazarlama, marka pazarlaması gibi daha küçük ekipler bulunacak. Radhakrishna, “Bizim için çalışabilecek en iyi yetenekleri çekmek ve Hint teknolojisini dünyaya taşımak istiyoruz” dedi.

Radhakrishna ve Mayank Bidawatka tarafından kurulan Koo, kullanıcıların kendilerini Hint dillerinde ifade etmelerini ve platforma katılmalarını sağlamak için geçen yıl piyasaya sürüldü. Diğerlerinin yanı sıra Hintçe, Telugu dili ve Bengalce dahil olmak üzere birden fazla dili destekler. Koo’nun Hindistan’daki popülaritesi, Hindistan hükümetinin Twitter’la yaptığı tartışma ve yerel dijital platformların ekosistemini genişletmeye yönelik artan çağrılar arasında bu yılın başlarında zirveye ulaştı. Koo, Hindistan’daki hükümet departmanlarının yerel mikroblog platformunu onaylamasının ardından son birkaç ay içinde kullanıcı tabanında büyük bir büyüme gördü.

Koo App India
Koo

Kullanıcı tabanı geçen ay 1 crore işaretine dokundu ve platformun önümüzdeki bir yıl içinde 10 crore kullanıcısına ulaşmak için iddialı hedefleri var. Radhakrishna daha önce, internet kullanıcılarının yüzde ikisinden daha azının kendilerini ifade etmek için mikroblog platformlarını kullandığı pazarın sunduğu büyüme potansiyeli söz konusu olduğunda, kullanıcı tabanındaki önemli artışa rağmen platformun “yüzeyi çizmediğini” söylemişti. Hindistan, geniş nüfus tabanı ve gelişen internet kullanımıyla Facebook, WhatsApp ve Twitter gibi internet şirketleri için kritik bir pazar olmaya devam ediyor.Dünyanın en büyük ikinci telekom pazarı ve en büyük veri tüketicisi olan ülke, daha önce yeni BT aracı kurallarını yürürlüğe koydu. Bu yıl, platformlar, özellikle Twitter ve Facebook dahil olmak üzere büyük teknoloji şirketleri için daha fazla hesap verebilirlik getirmeyi hedefliyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2022

Konu hakkında yorumunuzu yazın