iPhone 13, Uydu İletişim Bağlantısı Özelliği Ne İşe Yarar?

Click to Comment

iPhone 13, Uydu İletişim Bağlantısı Özelliği Ne İşe Yarar?

Apple’ın önümüzdeki ay iPhone 13’ü piyasaya sürmesi konusunda yoğun bir şekilde spekülasyon yapılıyor. Şimdi, Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun yeni bir araştırma notu, iPhone 13 serisinin, kullanıcıların hücresel kapsama alanı gerektirmeden arama yapmasına ve mesaj göndermesine olanak tanıyan Alt Dünya Yörüngesi (LEO) uydu iletişim bağlantısıyla gelebileceğini söyledi. Kuo, yatırımcılara yaptığı araştırma notunda, iPhone 13 serisinin standart 4G ve 5G kapsamının bulunmadığı alanlarda LEO uyduları aracılığıyla iletişimi desteklemeye hazır donanıma sahip olabileceğini söyledi. Kuo, iPhone 13 akıllı telefonlarının yeni iletişim deneyimini destekleyen özel bir çiple gelebileceğini ima etti. Apple’ın düşük hızlı veri iletişimi ve uydu telefonu için düşük LEO uydu takımyıldızı işleten Globalstar ile çalıştığı bildiriliyor.

iPhone 13, Uydu İletişim Bağlantısı Özelliği Ne İşe Yarar?
iPhone 13

Kuo, notunda, iPhone 13 modellerinin, ilgili yazılım özellikleriyle etkinleştirilirse, kullanıcıların 4G veya 5G bağlantısı gerektirmeden sesli arama yapmasına ve kısa mesaj göndermesine izin vereceğini söyledi. iPhone 13 serisinin, LEO uyduları üzerinden iletişimi desteklemek için özelleştirilmiş bir Qualcomm X60 çipi ile geldiği söyleniyor. Kuo, iPhone 13 kullanıcılarının ek sözleşme veya ödeme gerekmeden iletişim kurabileceğini söylüyor. Ancak ağ operatörlerinin LEO uydu iletişimini etkinleştirmek için Globalstar ile çalışması gerekebilir. Kuo ayrıca Apple’ın LEO uydu iletişimini iPhone 13 serisinin ötesine genişletebileceğini ve gelecekte çok beklenen karma gerçeklik kulaklığı, Apple arabası ve diğer IoT cihazlarındaki deneyimini sunacağını öngördü.

LEO uydu iletişiminin normal sesli aramalar ve mesajlaşma ile mi çalışacağı yoksa FaceTime ve iMessages ile mi sınırlı olacağı belli değil.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Eylül 2021

Konu hakkında yorumunuzu yazın