iPhone Kullanıcıları Dikkat! Bir Sonraki Bisiklete Binmeniz iPhone Kameranıza Zarar Verebilir: İşte Yapmanız Gerekenler

Click to Comment

iPhone Kullanıcıları Dikkat!  Bir Sonraki Bisiklete Binmeniz iPhone Kameranıza Zarar Verebilir: İşte Yapmanız Gerekenler

 

Bisiklete binen veya motosiklet kullanan Apple iPhone kullanıcıları, yüksek güçlü motosikletlerin motorlarından kaynaklanan titreşimlerle akıllı telefon kameralarına zarar verebilir. Apple, iPhone kullanıcılarına telefonlarındaki kameraların, yüksek güçlü motosikletlerin motorlarından kaynaklananlar gibi belirli titreşim frekanslarına maruz kalmanın zarar görebileceğini bildiren yeni bir destek belgesi yayınladı. Optik görüntü sabitleme (OIS) veya kapalı döngü otomatik odaklama özelliğine sahip iPhone kamera lenslerinin; fotoğraf veya video çekerken hareket ve titreşimleri telafi etmeye yardımcı olmak için jiroskop ve/veya manyetik sensörler kullandıkları için hasara açık olduğunu söyledi.

Bisiklet

Bu konu hakkında Apple, destek sayfasında şu sözlere yer verdi: “iPhone’daki OIS ve kapalı döngü AF sistemleri dayanıklılık için tasarlandı. Ancak, OIS gibi sistemleri içeren birçok tüketici elektroniğinde olduğu gibi belirli frekans aralıklarında yüksek genlikli titreşimlere uzun süreli doğrudan maruz kalma, bu sistemlerin performansını düşürebilir ve fotoğraf ve videolar için görüntü kalitesinin düşmesine neden olabilir. İPhone’unuzu genişletilmiş yüksek genlikli titreşimlere maruz bırakmaktan kaçınmanız önerilir,”.

Titreşimlerin doğrudan iletiminin yoğun olabileceği sebebiyle Apple; kullanıcıların iPhone’larını bu tür motosikletlerin şasisine veya gidonlarına doğrudan takmamalarını da tavsiye ediyor. Ayrıca kullanıcıların cihazlarını mopedler ve elektrikli scooterlar gibi daha düşük güçlü cihazlara monte etmelerini, herhangi bir hasar olasılığını en aza indirmek için en azından titreşim sönümleyici bir montaj kullanmaları Apple tarafından öneriliyor.

Apple’ın şu anda belgeyi yayınlamasının belirli bir nedeni olup olmadığı bilinmiyor, ancak yıllar boyunca tartışma forumlarında ve sosyal medyada dağ bisikletleri de dahil olmak üzere bu tür senaryoların neden olduğu hasar hakkında bir dizi raporun bulunduğu biliniyor.

Apple daha önce OIS ve kapalı döngü otofokus sisteminin benzer şekilde belirli iPhone aksesuarlarıyla kullanıldığında kamera performansını düşüren manyetik parazitlerden zarar görebileceği konusunda uyarmıştı. iPhone 6 Plus ve iPhone 6s ve sonrasındaki tüm iPhone modellerinde optik görüntü sabitleme ve/veya kapalı döngü otofokus bulunur ve bu modellerden potansiyel olarak etkilenir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Ocak 2022

Konu hakkında yorumunuzu yazın