İstanbul’un Tarihi Dokusunu Yansıtan Mekanlar

Click to Comment

İstanbul’un Tarihi Dokusunu Yansıtan Mekanlar

İstanbul’un Tarihi Mekanları

Binlerce yıllık bir tarihe sahip bir şehre seyahat ettiğinizde kesin olan tek şey, keşfedilecek sonsuz manzaraya sahip olmanızdır! Bu yazıda, seyahatiniz esnasında kesinlikle ziyaret etmeniz gereken İstanbul’un en gözde mekanlarını sunuyoruz. Bu mekanlar, İstanbul’un en güzel ve merkezi noktalarında yer alır. İstanbul’u bir turist olarak değil de yerlisi olarak yaşamak isteyen kişiler ise İstanbul kiralık daire ile ilgili diğer yazılarımızı inceleyebilir.

İstanbul'un En Gözde Mekanları
İstanbul’un Tarihi Mekanları

İstanbul’da Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken 8 Mekan!

  • Ziyaret etmeniz gereken mekanların en ünlüsü ve en önemlisi Ayasofya’dır. 1700 yıl önce inşa edilmiş eski bir Rum kilisesi olan bu yapı; 1453’te Sultan Mehmed tarafından İstanbul’un fethine kadar 900 yıldan fazla bir süre Hıristiyan kilisesi olarak hizmet vermiştir. 
  • İstanbul’daki bir sonraki en muhteşem manzara, Ayasofya’nın arkasında bulunan Topkapı Sarayı. 400 yıldan fazla bir süredir sultanları ve ailelerini barındıran bir grup küçük binaları mutlaka ziyaret etmelisiniz. 
  • Sultanahmet Camii, sadece İstanbul’da değil, tüm Türkiye’de en ünlü camilerden biridir. Ayasofya’nın tam karşısında bulunan 6 minareli tek cami Sultan Ahmed için 1609-1616 yılları arasında yaptırılmıştır. Adını ise ünlü mavi İznik çinilerinden yapılan harika iç mekândan almıştır. 
  • Boğaz kıyısındaki en heybetli manzaralardan biri, Topkapı Sarayı’ndan sonra padişahların ve ailelerinin yaşadığı Dolmabahçe Sarayı’dır. Beşiktaş bölgesinde bulunan bu harika yapıyı tüm yıl boyunca keşfedebilirsiniz! 
  • Şehrin birçok noktasından görülülen taş kule ise, güzeller güzeli Galata Kulesi. Galata bölgesinde yokuş yukarı bir yol üzerinde bulunan orta çağ taş kulesi; Haliç, Boğaz, Sultanahmet ve çok daha fazlasının muhteşem manzarasını sunmaktadır. 
  • Yerebatan sarnıcı, şehrin en atmosferik cazibesi! Bizans İmparatorluğu döneminde sarnıç olarak hizmet veren bu yeraltı güzelliğinin tavanını destekleyen 336 sütunu bulunur. 
  • Son olarak ise şehrin iki kapalı çarşısı gelir: Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı. Birbirine çok yakın olan bu iki çarşı, binlerce küçük dükkana ev sahipliği yapar. Bu çarşılar her türlü giysi, aksesuar, halı, deri, ev dekorasyonu, mücevher ve birçok geleneksel Türk baharatı ve lezzetini sunar. 

İstanbul’u Gezerken Sokak Modasını Keşfedin 

İstanbul'un En Gözde Mekanları
İstanbul’un Tarihi Mekanları

Sokak modası, stilistlerden değil sıradan insanlardan meydana getirdiği modadır. Günlük hayatta sıkça sokaklarda görülebilen bu moda, büyük ölçüde o yerin kültürüne bağlıdır. Çoğunlukla dünyadaki en büyük şehirlerin etkilediği sokak modasından bahsederken bir metropol olan İstanbul’dan söz etmemek olmaz.  

İstanbul’u dolaşırken, bu muhteşem şehrin farklı semtlerinde sokak modasının değiştiğini hemen fark edeceksiniz. Örneğin Şişli, Bebek gibi sosyoekonomik açıdan yüksek sıralarda yer alan bireylerin yaşadığı bu semtlerde, kişilerin daha pahalı marka giysiler giydiğini fark edebilirsiniz. İstanbul’da gayrimenkul yatırımı yapmak için de merkezi konumda yer alan ve yatırım değeri yüksek olan bu yerleri tercih edebilirsiniz. Cihangir, Karaköy gibi semtlerdeki modanın ana temasının ise Bohem-Hipspster tarzı olduğunu fark edebilirsiniz. Sokaklarında kaybolmak için ideal semtler arasında yer alan bu bölgede, yatırımcılar eşsiz cevherler ile karşılaşabilir.  

İstanbul’daki sokak modasını gözlemlediğinizde, Avrupa moda stilinin Doğu kültürünün unsurlarıyla başarılı bir karışımının,yeni bir moda stili yarattığını fark edebilirsiniz. İstanbul’daki gençlerin sade ve zarif bir gündelik tarza sahip olduğunu görebilirsiniz. Ancak spor kıyafetleri ile dolaşan ve rahat bir stile sahip olan insanlar ile de sıkça karşılaşılabilir. İstanbul gibi büyük bir şehirde özellikle seyahat amaçlı bulunuyorsanız rahat ve spor kııyafetler giymeyi tercih edebilirsiniz.

Sadece İstanbul’un değil tüm Türkiye’nin en ünlü yaya caddesi İstiklal Caddesi’nde İstanbul’da yürürken sokak modasının her türünü gözlemleme şansına sahip olacaksınız. İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı’na yakın gayrimenkuller; satın almak için pahalı bir tercih olsa da yatırım için oldukça mantıklıdır. Daha sakin bir muhitte yaşamak isteyen kişiler ise beylikdüzü satılık ev ilanlarına göz atabilir. Siz de daha fazla fırsatlar görmek istiyorsanız https://www.zingat.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Ocak 2022

Konu hakkında yorumunuzu yazın