Kimlik ve Erişim Yönetimi Zirvesi Gartner, Okta Çözümleri

Click to Comment

Kimlik ve Erişim Yönetimi Zirvesi Gartner, Okta Çözümleri

Organizasyonlar için araştırma ve danışmanlık hizmetleri sağlayan Gartner, her yıl Kimlik ve Erişim Yönetimi Zirvesi düzenlemektedir. 2021 yılında yapılan Gartner Kimlik ve Erişim Zirvesi’nin önemli satır başlarını bu yazımızda paylaşıyoruz. 

Pandemi ile birlikte ülkeler ve şirketler hızlı bir dijital dönüşüm sürecine girdi. Dijital dönüşümle birlikte kimlik modernizasyonu BT ve güvenlik hizmetleri için göz ardı edilemeyecek kadar kritik bir önem kazandı. Organizasyonlar, süreçlerini iyileştirmek ve güvenilir kılmak için siber güvenlik stratejilerini yenileyerek en uygun çözümleri hayata geçirmek için çalışmalara başladı. 

Bu çözümler arasında kullanıcı odaklı kimlik teknolojileri, özellikle kimlik yönetimi ve ayrıcalıklı erişim yönetimi (Privileged Access Management- PAM) gibi teknolojiler ön plana çıkmaktadır. 

Kimlik Yönetim Sistemlerinin Entegrasyonu 

Kimlik yönetimi alanında yatırım yapmak isteyen organizasyonlar için başlangıç noktasını belirlemek zor olabilmektedir. Birçok organizasyon, bulut sistemlerini benimserken modernizasyonu destekleyecek, çalışanlarını koruyacak kimlik yönetimi protokollerini oluşturmaya öncelik vermektedir.

Kimlik yönetimi çözümleri, doğru kişilerin doğru zamanda doğru araçlara erişmesini sağlar. Kimlik yönetimi, sadece kullanıcıları değil aynı zamanda organizasyonları da güvende tutar. Ancak karar vericiler için devam eden modernizasyon girişimlerinin ortasında güvenliği yönetme zorlukları oluşabilmektedir. Dönüşüm sürecindeki organizasyonların kimlik yönetimi ihtiyaçları için OKTA ürünleri, başlangıç noktasını belirleyerek sıfır güven yaklaşımında kolaylık sağlayacaktır.

Gartner, IGA’yı (Identity Governance and Administration) kurumların yakın gelecekte kimlik programları için yapabilecekleri en büyük yatırımlardan biri olarak görmektedir. Karmaşık sistemler içerisinde tek bir bulut tabanlı sağlayıcı ile tutarlı, koordineli bir kimlik yaklaşımına sahip olmanın da daha güvenli bir yaklaşım olacağının altı çizilmektedir.

Güvenliğinizi Zayıflatmadan Kaynaklara Erişim İzni Nasıl Verilir?

Ayrıcalıklı erişim yönetimi (Privileged Access Management), koordineli bir yaklaşımla organizasyonlara güvenlik stratejilerinde katma değer sağlar. Saldırı yüzeylerini azaltarak organizasyonları için güvenliği artırmak isteyen zirve katılımcıları, bu çalışmalarda kimliği merkezileştirmenin rolünün kritik bir öneme sahip olduğu noktasında hem fikirler.

Geleneksel olarak PAM (Privileged Access Management), çözümlerinin zaman alıcı ve yüksek maliyetli olduğu bilinmektedir. Modern PAM (Privileged Access Management) tam zamanında ayrıcalıklı erişim kontrolleri sunarak belirli kimliklere bağlı kısa ömürlü yetkinlendirme protokollerini atayarak kimlik merkezli bir yaklaşım benimser. Bu sayede kimlik bilgilerinin yayılma riskini azaltarak uyumluluğun sağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca, kullanıcıların etkinliğini denetlemeyi ve belirli rollere dayalı güvenlik ilkelerini uygulamayı çok daha kolay hale getirir. 

Kurumlar, güvenlik uygulamalarında kimlik odaklı bir öncelik sıralaması belirlemeye devam ettikçe, PAM (Privileged Access Management) çözümü merkezileştirilmiş teknoloji yatırımı planlamalarında yer almaya devam edecektir.

Okta Türkiye Çözümleri
Okta Türkiye

Kullanıcı Kimliklerini Birleştirmenin Önemi  

Birden fazla platformdaki kullanıcı hesabının dijital kimlikle merkezileştirilmesi ihtiyacı, bireysel kullanıcıların çok sayıda platformda farklı dizinlere dağılmış kullanıcı hesaplarının yarattığı yönetim sorunları sonucunda ortaya çıkmıştır. Parçalanmış kimlikler güvenlik sorunlarının yanı sıra kullanıcı memnuniyetsizliği sorunlarını da doğurmaktadır. 

Tekil kimlik yönetimi, daha geniş bir kullanıcı ve erişim yönetimi stratejisinin parçası olarak kimlik doğrulamalarının yapılmasının yanında organizasyonların risk değerlendirme ve olası kimlik dolandırıcılıklarını tespit etme konusunda fayda sağlamaktadır. Dinamik risk ve güven değerlendirmesi yaklaşımıyla kimlik erişimlerini yönetmek, organizasyonlar için hayati bir önem kazanmaktadır.  

Gartner’ın kimlik zirvesinde, kimlik birleştirmenin önemi herkes tarafından kabul edilen bir öncelik olduğuna değinmiştik. Kurumlar kendi IAM, IGA ve PAM çözümleri arasında bilgi paylaşabildiklerinde tek bir kimlik yaratabilir ve kesintisiz güvenlik, uçtan uca kullanıcı deneyimleri sağlayabilirler. Uzaktan çalışma ile bulut sistemlerinin benimsendiği yeni dünya düzeninde, kimlik bilgilerine dayalı saldırılardaki ani artışların organizasyonların karşılaştığı en büyük risk olması göz ardı edilmemelidir. 

OKTA‘nın kısa süre önce, 2022’nin başlarında kullanıma sunulan yeni IGA (Identity Governance and Administration) ve PAM (Privileged Access Management) ürünlerini uçtan uca tüm kimlik sorunlarının çözümü niteliğinde değerlendirebiliriz. Bütünleşik bir platform sayesinde organizasyonlar, temel kimlik sorunlarını ve kullanım protokollerini tek bir merkezi sistemde bir araya getirebilir. Aynı zamanda, organizasyonların erişim stratejilerini güçlendirmek için kaliteli veri ve iç görü sağlar. 

OKTA, kurulduğundan bu zamana kadar hızlı değişim ve dijital dönüşüm sağlamak için kurumların güvenebileceği çevik, akıllı ve otomatize edilebilen kimlik erişim yönetimi stratejilerini oluşturmalarına yardımcı olabilecek hizmetler sunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2022

Konu hakkında yorumunuzu yazın