Li-Cycle ve Univar Solutions Inc Alabama’da Pil Geri Dönüşüm Tesisi Kuruyor

Click to Comment

Li-Cycle ve Univar Solutions Inc Alabama’da Pil Geri Dönüşüm Tesisi Kuruyor

 

Li-Cycle Çarşamba günü yaptığı açıklamada, elektrikli araç üreticileri tarafından yeniden kullanılmak üzere ABD’de artan miktarda lityum-iyon pil hurdasını işlemek için Alabama’da bir geri dönüşüm tesisi kuracağını söyledi.

Tuscaloosa’da inşa edilecek olan tesis, pil metallerini geri dönüştürmek ve daha az enerjiye güvenmek için Daimler AG’nin Mercedes ve diğerleri de dahil olmak üzere ABD’nin güneyindeki EV ve katot üreticilerinin sözde döngüsel ekonomiye daha fazla odaklanmasını hedefliyor.

Li-Cycle CEO’su Ajay Kochhar, EV pil üretim sürecinin kabaca %5 ila %10’unun Alabama tesisinin öncelikli olarak geri dönüştüreceği atık ürettiğini söyledi. Kochhar, “Yalnızca son 5 ayda, ABD’nin güneydoğu koridorunda ek pil hücresi üretim tesisleri ortaya çıktı ve bu bölgede henüz gerçekten bir geri dönüşüm çözümü yok,” dedi.

Li-Cycle dönüşüm
Li-Cycle

Li-Cycle, Alabama’daki bir Mercedes fabrikası da dahil olmak üzere akü hurdalarını toplamak ve bunları bileşen metallerine ayrılacağı geri dönüşüm tesisine tedarik etmek için Univar Solutions Inc ile ortaklık kurduğunu söyledi.

Toronto merkezli şirket, 2022 yılının ortalarında açılması beklenen ve Kuzey Amerika kıtasındaki dördüncü tesisi olacak tesis için yaklaşık 10 milyon dolar harcamayı planlıyor. Li-Cycle ayrıca Ontario ve New York’ta geri dönüşüm tesisleri işletmektedir. Bu yılın başlarında şirket, Arizona’da bir geri dönüşüm tesisi kurma planlarını duyurdu.

Tesis başlangıçta yılda 5.000 ton pil malzemesini işleyecek ve şirketin toplam kapasitesini yaklaşık 25.000 tona çıkaracak. Kochhar, zamanla Alabama tesisinin kapasitesinin iki katına çıkabileceğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Haziran 2022

Konu hakkında yorumunuzu yazın