Network Güvenliği Nedir? Siber Güvenlik Hizmetleri Neleri Kapsar?

Click to Comment

Network Güvenliği Nedir? Siber Güvenlik Hizmetleri Neleri Kapsar?

 

Günümüz dünyasında pek çok bilgi ve veri dijital dünyada saklanıyor. Şirketlerin veri akışının sağlandığı ve bilgilerin depolandığı, korunduğu ve bu dijital dünyada güvenlik büyük bir önem taşıyor. Farklı amaçlara hizmet eden güvenlik çözümleri; şirketlerin bilgileri güvenli bir şekilde depolanıp iletilmesine yardımcı olur. Peki bu güvenlik nasıl ve hangi yollar ile sağlanır?

Network Güvenliği Nedir?

Son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan bir kavram olan network güvenliği; potansiyel tehditlerin bir ağa girmesini/yayılmasını engelleyen teknolojiler ile sağlanır. Şirketlerin altyapısını ve bütünlüğünü koruyan etkili ağ güvenliği stratejileri; pek çok savunma yöntemi kullanır. Ölçeklenebilen ve otomatikleştirilen savunma hatları; ağ yöneticisinin önceden belirlemiş olduğu güvenlik ilkelerini uygular. Bu güvenlik ilkeleri; kritik işlerin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Network güvenlik çözümleri; siber saldırıların yıkıcı tehditini engelleme ve azaltma konusunda aksiyon alır.

Network Güvenlik Çözümleri Önemi

Dijitalleşmenin hız kazandığı bu dönemde, ağ güvenliğinin önemi hiç olmadığı kadar önem taşıyor. Ağ güvenliğinin sağlanması; kuruluşun veya organizasyonun müşterilerine güvenilir hizmet ve ürün sağlamasına yardımcı olur. Kurumsal uygulamalar, farklı ağlara bağlı cihazlar ve daha pek çok alanda depolanan/saklanan veri ve uygulamaları korumak; şirketlerin güvenilir bir kimlik kazanmasına ve işlerin herhangi bir saldırı ile kesintiye uğramamasına imkan tanır. Bu sayede ağ performansı ve iş verimliliğinde artış gösterilir.

Siber Güvenlik Hizmeti
Siber Güvenlik Hizmetleri

Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik de sıkça duyduğumuz kavramlardan biridir. Siber güvenlik; bilgisayarları, ağları, sunucuları, elektronik sistemleri, programları ve mobil cihazları kötü amaçlı saldırılardan korumak üzerine tasarlanan  bir teknolojidir. Verilere ve/veya bilgilere zarar vermek isteyen ve çalmak isteyen saldırılara karşı koruma sağlayan siber güvenlik; pek çok bağlamda geçerli olabilir. Siber saldırıların riskini azaltmaya yönelik siber güvenlik hizmetleri; ağların, sistemlerin ve teknolojilerin yetkili olmayan kişiler tarafından kullanılıp verilere zarar verilmesini engeller.

Siber güvenlik; bilgisayarları, sunucuları, mobil cihazları, elektronik sistemleri, ağları ve verileri kötü amaçlı saldırılardan koruma uygulamasıdır. Bilgi teknolojisi güvenliği veya elektronik bilgi güvenliği olarak da bilinir. Bu terim, işletmelerden mobil bilgi işleme kadar çeşitli bağlamlarda geçerlidir ve birkaç ortak kategoriye ayrılabilir.Bunlar;

  • Ağ güvenliği
  • Program güvenliği
  • Bilgi güvenliği
  • Operasyonel güvenlik
  • Veri kurtarma ve  iş sürekliliği sağlama

şeklindedir.

Ağ güvenliği; bilgisayar ağının yetkisiz kişilere karşı korur. Program güvenliği; cihazlarda yer alan uygulamaların ve yazılımların siber saldırılara karşı korunmasına ve etkilenmemesini sağlar. Bilgi güvenliği; verilerin gizliliğinin ve bütünlüğünün korunmasını sağlar. Operasyonel güvenlik; bir ağa veya cihaza erişen kullanıcıların geçeceği süreçlerin belirlenmesini sağlar. Veri kurtarma ve iş sürekliliği ise; olağanüstü durumlar ve saldırılar oluştuğunda, organizasyonun meydana gelen olaydan önceki kapasitesine dönmesi için gereken operasyon yönetimi şeklinde açıklanabilir.

Doğuş Teknoloji ile Güvenilir Bir Kurum Kimliği Elde Edin

2012 yılından bu yana hizmet veren Doğuş Teknoloji; bilişim teknolojisinin ihtiyaç duyduğu sistemsel ve yazılımsam ürünlerin yanı sıra altyapı çalışmaları hizmeti de verir. Veri çözümleri, yazılım geliştirme projeleri, operasyon ve altyapı hizmetleri, iş ortaklıkları yönetimi ve otomasyon gibi alanlarda hizmet verir. D-Tech Partner Network çatısı altında ürün ve hizmetler ile kurum ve kuruluşların dijital dönüşüm yaşamasına imkan tanıyan Doğuş Teknoloji; siber güvenlik ile saldırılara karşı stratejik bir koruma elde etmenize yardımcı olur.

Dijital iş çözümleri; güvenilir  bir altyapı çalışması ile e-ticaret, içerik yönetim sistemleri, müşteri yönetimi, sadakat ve kampanya yönetimi gibi alanlarda hizmet verir. Farklı amaçlara yönelik çözümler ile verileriniz güvenle korunarak işlenir. Böylelikle kuruluşunuz gelişip büyüme gösterir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Mart 2022

Konu hakkında yorumunuzu yazın