Okta Nedir? Okta Yorumları, Okta Türkiye Partnerliği

Click to Comment

Okta Nedir? Okta Yorumları, Okta Türkiye Partnerliği

Teknolojinin ilerlemesi ve siber saldırıların artması ile beraber, kurum içi güvenlik önlemler büyük bir önem kazanmıştır. Identity and access management yani kimlik ve erişim yönetimi, kimlik güvenliğini sağlamada etkin rol oynar. Kısaca IAM diye adlandırabileceğimiz bu yöntem; organizasyon içinde doğru zamanda doğru kişilerin uygun cihaz, kaynak, uygulama ve sistemlere erişmesini sağlayarak güvenli bir kullanım imkanı verir.

Okta Nedir? Okta ile Siber Güvenlik

Uygulama programı arayüzü (API) hizmeti olan Okta; 2009 senesinden bu yana sektörün önde gelen isimlerinden biridir. Okta; çeşitli kullanıcıların hesaplarını, o hesaplarda yer alan verileri düzenleyen, uygun şekilde depolayan ve ihtiyaç halinde verilerin farklı uygulamalar ile ilişkilendirilmesini sağlar.

Geliştirilmiş teknolojik çözümler sunmada başarılı olan Okta; kurum ve kuruluşların güvenliği sağlamakta başarılıdır. Okta, Kimlik ve Erişim Yönetimi üzerine de çözümler geliştirir. Bu çözümler aracılığı ile her bir kullanıcının kimliğinin çeşitli yöntemler ile doğrulanması hedeflenir. Etkin bir şekilde erişim sağlamak için kulllanıcı güvenirliliği doğrulandıktan sonra belirlenmiş erişim düzeyine onay verilir. Kimlik bilgilerinin korunmasını ve doğru bir şekilde saklanmasını hedefleyen doğrulama yöntemleri; tek bir ürün tarafından gerçekleştirilebilir veya erişim hakları üzerinden de ilerleyebilir. Çeşitli program ve cloud (bulut) hizmeti de IAM ile ilişkilendirilebilir.

Okta Kimlik Yönetimi İncelemesi

Kimlik ve erişim yönetimini kısaca açıklamak gerekirse; farklı organizasyonların birden fazla cihaz, uygulama, konum ve kullanıcılnın çeşitli kurumsal verilere ve kaynaklara erişim yetkisinin kontrol altına alınmasıdır. Okta; kimlik ve erişim yönetimini kapsamlı şekilde ele alması ile öne çıkar.

Oturum açma bilgilerinin takibi ve kaydedilmesi ile beraber kullanıcıların kimliklerine yönetilerek erişim sınırları belirlenir. Kimlik ve erişim yönetiminin katmanlı ve özen gerektiren profilinin doğru bir şekilde hizmete açılması kolay değildir. Bu sebeple dijital kimlik yönetimini sağlamak ve güvenli oturum açma süreçlerini oluşturmak için bir IDP, yani kimlik sağlayıcı ile beraber yol alınması gerekir. Okta; güvenilir ve güçlü ekibi ile kimlik ve erişim yönetimi alanında hızlı bir şekilde aksiyon alır ve verilerinizi güvende tutar.  

Okta Nedir?
IAM

Kimlik ve erişim yönetimi; pek çok farklı kaynakları kapsayabilir. Siber saldırıları engellemeye, kullanıcı kimliklerini ve kurumsal verileri korumayı hedefleyen Okta; IAM hizmeti ile etkili bir siber savunma sistemi oluşturur. Oturum açıldığı andan itibaren kullanıcı kimliğinin güvence altına alınmasını sağlayan Okta; Uygulama Programlama Arayüzü erişim yönetiminden yani API’dan da yararlanır. Bu yöntem; modern mobil ve web uygulamalarını güvence altına almakta başarılıdır. Erişim politikalarının yapılandırılması sayesinde API kaynakları üzerinde dahili ve harici kullanıcılara yetki verilir.

Bulut tabanlı kimlik ve erişim yönetimi, hizmet ve altyapıya erişimi sağlayıp korumak için tasarlanmış olup veri depolama ve işbirliği araçları gibi pek çok hizmetin IAM tarafından korunmasına yardımcı olur. IAM; kişisel bilgiler, kullanıcıların oturum açma kimlikleri, kurumiçi veriler ve hassas bilgiler gibi pek çok unsuru içerir. Çoklu bulut ve hibrit mimari şeklinde iş yönetimi gerçekleştiren kuruluşlar; şirket içi kaynakların kapsanması için kimlik ve erişim yönetiminde ayrı bir bulut sağlayıcı çözümü tercih edebilir.

Okta Türkiye ile Kurumuzun için Kimlik ve Erişim Yönetimi Sağlayın

IAM’ın önemi ve sunduğu avantajları yukarıda belirttik. Siber saldırıların hız kazandığı bu dönemde, kimlik ve erişim yönetimini sağlamak için güvenilir kuruluşlar ile çalışmanız sizin için avantajlı olacaktır.

Doğuş Teknoloji, Kimlik ve Erişim Yönetimi alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Okta’nın Türkiye’deki en büyük partnerlerinden biri olarak hizmet sunmaktadır. Doğuş Teknoloji, Okta Türkiye partneri olarak Okta’nın kimlik yönetimi çözümleri ile iş ortaklarına ve kurumsal müşterilerine hizmet vermektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Mart 2022

Konu hakkında yorumunuzu yazın