Olumsuz Sosyal Davranışlar Xavier İsimli Robot ile Engelleniyor

Click to Comment

Olumsuz Sosyal Davranışlar Xavier İsimli Robot ile Engelleniyor

 

Singapur, güçlü gözetim araçları portföyünü daha da genişletmek için yaptığı son çabada, halka açık alanlarda devriye gezmek ve zayıf sosyal davranışları caydırmak için robotları denemeye başladı. Dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olarak gösterilen Singapur, COVID-19 güvenlik önlemlerini hiçe saymak, yasak alanlarda sigara içmek ve bisikletlerin uygunsuz şekilde park edilmesi gibi kötü davranışları tespit etmek için iki otonom robotu açıklandı.

Xavier
Xavier Devriye Robotu

Xavier Devriye Robotu Özellikleri Nelerdir?

Xavier adlı iki devriye robotunun, kötü sosyal davranışları tespit edebilen ve komuta ve kontrol merkezine gerçek zamanlı uyarıları tetikleyebilen kameralarla donatıldığını söyledi. Duruşma, Singapur’un merkezinde yaya trafiğinin yoğun olduğu bir bölgede gerçekleşiyor. Ajans, üç haftalık deneme süresince, robotların halkı uygun davranış konusunda eğitmek için gözetleme ve mesajlar sergilemek için kullanılacağını söyledi. Ajanstan bir sözcü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, robotların duruşma sırasında kolluk kuvvetleri için kullanılmayacağını söyledi.

Xavier Robot Kullanım Alanları

Ajans, “Xavier’in konuşlandırılması, yaya devriyeler için gereken insan gücünü azaltacağı ve operasyon verimliliğini artıracağı için kamu görevlilerinin çalışmalarını destekleyecektir.” dedi. Singapur’un içişleri bakanı K Shanmugam, şehir devletinin Ağustos ayında yaptığı açıklamada, 2030 yılına kadar 200.000’den fazla polis kamerası, Güneydoğu Asya’daki ada devletinde kullanılan mevcut kamera sayısının iki katından fazla.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Mart 2022

Konu hakkında yorumunuzu yazın