Randevu Tüvtürk, Tüvtürk Araç Muayene Randevu Alma

Click to Comment

Randevu Tüvtürk, Tüvtürk Araç Muayene Randevu Alma

Tüvtürk araç muayene randevusu ücretsiz olarak Tüvtürk web sitesinden, Tüvtürk çağrı merkezlerini telefonla arayarak veya e-devlet üzerinden alınabilmektedir. Tüvtürk’ten araç muayene randevusu ÜCRETSİZ olarak alınmaktadır. Boşuna başka sitelerden veya sahte sitelere 40-100 TL arası ücretler ödeyerek araç muayane randevusu almayınız.

Araç Muayanesi Nedir?

Tüvtürk araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliğine uygun olup olmamasının tespit edilmesidir.

Araçların muayenesi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesi gereğince zorunludur.

TÜVTÜRK, araç muayenesinde yetkili ve görevli tek kuruluştur.

Hangi Borçlar Araç Muayeneyesine Engeldir?

TÜVTÜRK araç muayene hizmeti öncesi aşağıdakileri kontrol etmeyi unutmayın. Aracınızın plakasına bu borçlar çıktığı takdirde veya sistemsel bir sorun görüldüğü takdirde Tüvtürk istasyonlarında araç muayene işlemleri yapılamaz.

 • Vergi Borcu
 • Trafik Para Cezası
 • OGS/HGS Geçiş Ücreti Cezası
 • Trafik Sigortası

Vergi Borçlarımı Taksitlendirsem Araç Muayenesini Yaptırabilir miyim?

TÜVTÜRK resmi web sitesindeki bilgeye göre “Taksitlendirilmiş ve ödemesi yapılmış vergiler sistemde borç olarak gözükmeyecektir”. Buna rağmen borç gözükmesi halinde fenni muayene izin belgesi istenmektedir.

TÜVTÜRK Araç Muayene Randevusu Almak İçin Yapılması Gerekenler

Tüvtürk araç muayene randevu almanın çeşitli yolları vardır. Aracınıza muayene randevusu almak için Tüvtürk internet sitesinden, E-Devlet’ten ve Tüvtürk çağrı merkezinden yararlanabilirsiniz. Peki Tüvtürk randevu nasıl alınır, Tüvtürk rezervasyon bilgisi nasıl öğrenilir? Gelin bu soruların cevaplarına bakalım. 

 • Tüvtürk Araç Muayene Randevu Sayfasını Kullanmak

Tüvtürk websitesi üzerinden hizmetler, ardından araç muayene randevusuna tıklayarak araç muayeniz için randevu oluşturabilirsiniz.  

 • E-Devlet Üzerinden Araç Muayene Randevu Almak

E-Devlet internet sitesine giriş yaptıktan sonra arama kısmına Tüvtürk yazmalısınız. Daha sonra ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı / TÜVTÜRK Muayene Randevu Kayıt sonucuna tıklamalısınız. Karşınıza çıkan bilgi doldurma alanlarını doğru ve güncel bilgileriniz ile tamamladıktan sonra randevunuzu oluşturmuş olursunuz.  

 • Tüvtürk Çağrı Merkezi ile Telefonda Randevu Almak

Eğer randevu işleminizi internet sitesi üzerinden gerçekleştirmek istemiyorsanız Tüvtürk çağrı merkezini aramayı deneyebilirsiniz. Tüvtürk randevu telefon no pek çok kişi tarafından merak edilir. 0850 222 88 88 telefon numarasını Pazar günü hariç haftanın 6 günü saat 08.00 ve 20.00 arasında arayabilirsiniz. Bu sayede muayene rezervasyonunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

TÜVTÜRK araç muayene randevusu al
TÜVTÜRK araç muayene

TÜVTÜRK Telefon

TÜVTÜRK Çağrı Merkezi’nden araç muayane randevusu almak için bu telefon numarasından ulaşabilirsiniz. 0850 222 88 88

Tüvtürk araç muayene randevusunu 0850 222 88 nolu numarayı arayarak ücretsiz olarak alabilirsiniz.

TÜVTÜRK Araç Muayene 2022 Fiyat Listesi

Araç muayenesi yaptıracak kişilerin en çok merak ettiği noktaların başında muayene hizmetinin ücreti gelir. Muayene ücreti, TÜVTÜRK İstasyonları’nda tahsil edilmektedir. tüm istasyonlarımızda kredi kartı veya banka kartınız ile ödeme yapabilirsiniz. Sadece yerli bankalara ait Mastercard, Visa ve TROY kartlar geçerlidir.

Tüvtürk 2022 araç muayene ücretleri aşağıdaki gibidir.

 • Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı araçlarının muayene ücreti 507,40 TL
 • Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet, Römork ve Yarı Römork gibi taşıtların muayene ücreti 258,42 TL
 • Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker gibi taşıtların muayene ücreti ise 685,58 Türk lirasıdır.  

Araç muayene ücretleri yıllık olarak T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğünün genelge ve emirleri doğrultusunda belirlenmektedir. Eğer aracınız yukarıda yer alan kategorilerin dışındaysa aracınızın hangi kategoriye dahil edilip muayene ücretinin belirleneceği T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlıdır.

TÜVTÜRK Araç Muayenesinde Neler Kontrol Edilir?

Tüvtürk araç muayenesi sağlanırken, araç tanımları, ruhsat bilgileri, direksiyon sistemi, fren tertibatı, görüş şartları, aydınlatma sistemi, aks, jant, lastik ve süspansiyon sistemi, şasi ve şasi bağlantı parçaları, gürültü kirliliği için gerekli kontroller ve aracın diğer donanımları kontrol edilmektedir. Ayrıca araç güvenliği için uygun olup olmadığı da tespit edilmektedir.

TÜVTÜRK Araç Muayene Sorgulama

Aşağıdaki üç yöntemden birisi ile Tüvtürk araç muayenenizi sorgulayabilirsiniz.

 • TÜVTÜRK (Tercih Edilen)
 • E-Devlet
 • PTT (İnternet şubesi ve mobil uygulamaları)

Tüvtürk’ün web sayfasında “Araç Muayene Sorgulama” sayfasında “Plaka no” ve “Muayene Rapor Numaranızı” girerek muayene sonucunuzu görebilirsiniz. Plakadan muayene sorgulama yapabilmek için araç “muayene rapor numarasını” bilmeniz lazım. Alacağınız aracın sahibi size bu bilgiyi verirse rapor numarası ve plaka ile istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Unutmayın ki Tüvtürk plakadan araç muayene sorgulama işlemi ücretsiz yapılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Mayıs 2022

Konu hakkında yorumunuzu yazın