SEO Nedir? Seositive ile SEO Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

Click to Comment

SEO Nedir? Seositive ile SEO Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO nedir, SEO ne işe yarar sorusu pek çok kişi tarafından merak edilebilir. Açılımı Search Engine Optimization (SEO) yani arama motoru optimizasyonu olan bu kelime; internet siteleri için büyük bir önem taşır. Peki SEO çalışmasının amaçları nelerdir? 

SEO Neden Yapılır? 

Search Engine Optimization yani SEO; bir website sayfasının arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını amaçlar. Website sayfasının arama motorlarında üst sıralarda çıkması; sayfayı ziyaret edecek kullanıcı sayısını da arttırır. Bu da website sahibi için oldukça önemlidir. Website sayfasına yönelik gerçekleştirilen tüm iyileştirme çalışmaları; SEO alanına girer. Websitelerinin arama motorundaki sıralamasını yükselten, marka bilinirliliğinin artmasını sağlayan SEO çalışması için pek çok yöntem bulunur.  

SEO ne işe yarar
SEO Nedir?

SEO Nasıl Yapılır?  

Websitenizin arama motorlarındaki sıralamasını arttırmak; işletmeniz, markanız veya şirketiniz için oldukça önemlidir. Tüm bu sürecin takibini gerçekleştirmek, doğru veriler ile etkili SEO stratejileri oluşturmak için öncelikli olarak yapmanız gereken iki şey vardır. Bunlar; çeşitli aramama motorlarına kaydolmak ve Google Analytics kurulumunu yapmaktır.  

Başarılı bir SEO çalışmasının sağlayacağı avantajlar düşünüldüğünde pek çok kişi website sayfasını SEO’ya uygun hale getirmek için kollarını sıvar. Ancak unutmamak gerekir ki SEO pek çok dala ayrılabilen bir konudur.  

Temel SEO çalışmalarının yanı sıra teknik SEO çalışmaları da vardır.  Website haritasını oluşturmak, HTTPS/SSL sertifikası kullanımı, durum kodları kontrolü, site hızı iyileştirmesi gibi pek çok noktaya dikkat edilmesi gerekir. Tüm bunlar sizin için zorlayıcı bir süreç doğurabilir. Konu hakkında yeterli bilginiz yoksa ve websitesinin daha çok içerik tarafı ile ilgileniyorsanız aşağıdaki ipuçları size yardımcı olabilir. Peki SEO nasıl yapılır, başarılı bir SEO çalışması neleri kapsar?  

İçerik Kalitesi 

Website kimliğine uygun konu başlıkları içeren, bu konu başlıklarına uygun anahtar kelime, başlık ve görseller ile zenginleştirilen özgün sayfalar çok önemlidir. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız öncelikle kaliteli içerikler oluşturmanız gerekir.  

Website Sayfasına Uygun Başlık ve Açıklama 

Eğer sayfasınızın arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız, sayfanızın başlığı ve açıklaması çok önemlidir. Kullanıcıların arama motorlarında konu ile alakalı hangi kelimeleri araştırdığına bakarak başlık ve açıklamaları belirleyebilirsiniz. 

Sayfa içeriğine uygun anahtar kelimelerin kullanıldığı bir başlık ortalama 50-60 karakter uzunluğunda olabilir. Bununla beraber sayfa açıklaması için ideal uzunluk ise 150-160 olarak belirlenebilir. 

Başlık Hiyerarşisi 

Sayfa ve içerik düzenini sağlamak için başlıkların gücünden yararlanmanız gerekir. Sayfanızın optimizasyonunu doğru bir şekilde yapmak istiyorsanız H1, H2, H3 gibi başlık kullanımlarına dikkat edebilirsiiz.  

Etkili Görsel Kullanımı 

Görsel zenginlik, başarılı bir website sayfası tasarımı için büyük bir önem taşır. Okuyucuların dikkatini çeken ve konu ile alakalı görsel seçimi ile sayfanızın gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Kullanmış olduğunuz görsellerin HTML alt, title etiketlerinde konu ile alakalı anahtar kelimeleri ekleyebilirsiniz. Bu sayede arama motorları sayfanızı incelerken kullanılan görsellerin ne ile ilgili olduğunu anlayabilir.  

Bağlantıların Gücünden Yararlanın 

Website sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların daha iyi bir deneyim yaşaması için dahili bağlantılar kullanmanız gerekir. Kullandığınız bağlantılar yardımıyla arama motorları sayfalarınızda daha uzun süre dolaşabilir.  

Konu ile alakalı bağlantıların kullanılması, okuyucuların sayfanızdan hemen çıkmasına da engel olur. Bu sebeple bir konuya ilişkin içerik paylaşırken, ilgili olabileceğini düşündüğünüz konular hakkında link verebilirsiniz.  

İhtiyaçlarınıza yönelik doğru hazırlanmış bir SEO çalışması ile beraber marka, işletme veya şirket bilinirliliğinizi arttırmanız mümkündür. Tüm bu çalışmalara ayıracak vaktiniz yoksa veya yeterli bilgi birikimininizin olmadığını düşünüyorsanız Seositive’den destek alabilirsiniz. Alanında uzman kişilerin tasarımında rol oynadığı bu araç ile SEO konusunda büyük bir ivme kazanabilirsiniz! 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Mayıs 2022

Konu hakkında yorumunuzu yazın