Sosyal Medyada İş Birliği Yaptığını Belirtmeyen Influencer’ların Davasında Karar Verildi

Click to Comment

Sosyal Medyada İş Birliği Yaptığını Belirtmeyen Influencer’ların Davasında Karar Verildi

Instagram İşbirliği Yazma Zorunluluğu Influencer’ları Etkilemeye Devam Ediyor

Almanya’da üst düzey bir mahkemenin Pperşembe günü verdiği karara göre, ürünleri tanıtmak için şirketlerden para alan sosyal medya fenomenlerinin bu tür gönderileri açıkça reklam olarak etiketlemesi gerekiyor. Federal Adalet Divanı, Facebook’un sosyal medya sitesi Instagram’da üç influencer’ın davasında karar verdi.

Instagram Affiliate
Instagram

Fenomen Influencer olan Kişiler İşbirliklerini  Belirtmeli

Binlerce takipçisi olan influencerlar, Instagram’da bir ürünü tanıtmak için şirketlerden büyük ücretler kazanabilir. Mahkeme, bir fitness fenomeninin, bir reçel markasını tanıtmak için para aldığında reklam yaptığını açıkça belirtmesi gerektiğini söyledi.

Ancak mahkeme; doldurulmuş bir oyuncakla ilgili gönderisi ile insanları üreticinin sitesine yönlendiren televizyon sunucusu ve etkileyici Cathy Hummels aleyhindeki bir davayı reddetti. Mahkeme, terfi için kendisine ödeme yapılmadığı için bunu bir reklam olarak etiketlemek zorunda olmadığına karar verdi.

Instagram geçen yıl, fotoğraf ve video platformunda etkileyicilerin gizli reklamlarını engellemek için İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) ile bir anlaşmaya vardı.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Şubat 2022

Konu hakkında yorumunuzu yazın