WhatsApp Sesli Mesajlarını Artık Metine Dönüşüyor

Click to Comment

WhatsApp Sesli Mesajlarını Artık Metine Dönüşüyor

 

WhatsApp’ın ses girişlerinizi metne dönüştürmek için bir ‘sesli mesaj transkripsiyon’ özelliği üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Seçeneğin yararı, elbette, insanların özellikle uzun mesajlar için yazmaya güvenmek zorunda kalmamasıdır. WhatsApp, oynatma hızını yönetmek için yakın zamanda bir yükseltme yapılan Sesli Notları gönderme seçeneğini zaten sunuyor. Sesli Notlar, uzun mesajlar göndermenin aynı faydasını ancak bir ses dosyası biçiminde getirmeyi amaçlar. En son sesli mesaj transkripsiyonunun geliştirilme aşamasında olduğu söyleniyor ve kararlı kullanıma sunma ayrıntıları belirsizliğini koruyor.

Bu özellik, Android ve iOS için WhatsApp’ın beta sürümlerinde dikkate değer WhatsApp güncelleme izleyicisi WABetaInfo tarafından fark edildi. Yayının beklediğine göre, sesli mesaj transkripsiyonu WhatsApp Web’de de kullanıma sunulabilir. Rapora göre, özellik isteğe bağlı, ancak kullanıcılar bir mesajı kopyalamaya karar verdiğinde özel izin gerekecek. Şirket, akıllı telefonun mikrofonuna ve Konuşma Tanıma aracına erişim izni isteyecek. Bir mesaj ilk kez kopyalandığında, transkripsiyonunun yerel olarak WhatsApp veritabanına kaydedildiği bildiriliyor. Kullanıcıların, diğer kullanıcılarla paylaşmak veya metni daha sonra kullanmak istediklerinde aynı mesaja erişmelerine izin verecektir. Yayın ayrıca, yazıya dökülmüş mesajların deşifre için WhatsApp veya Facebook sunucularına gönderilmeyeceğini, ancak telefonun konuşma tanıma aracına dayanacağını belirtiyor. Apple’ın bunu konuşma tanıma teknolojisini geliştirmek için kullanacağı bildiriliyor, “ancak kimliğinizle doğrudan bağlantılı olmayacak.” Facebook’a ait WhatsApp’tan daha fazla ayrıntı yakında bekleniyor.

WhatsApp günümüzde hem iş hem de kişisel olarak kullanılıyor ve yeni sesli mesaj deşifresi, özellikle mesaj yazma havasında olmadıklarında kullanıcılara daha fazla seçenek sunacak. Şirket, Telegram ve Signal gibi rakipler bu tür özellikler sunmadığı için pazardaki hakim konumunu sürdürmeyi umacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Kasım 2021

Konu hakkında yorumunuzu yazın