WhatsApp Sohbet Yedeklemelerine Uçtan Uca Şifreleme Geliyor!

Click to Comment

WhatsApp Sohbet Yedeklemelerine Uçtan Uca Şifreleme Geliyor!

 

WhatsApp, dünyanın en popüler anlık mesajlaşma platformlarından biridir. Facebook’a ait uygulama artık 2 milyardan fazla kullanıcısının mesajlarının yedeklerini şifrelemesine izin verecek. WhatsApp planı, şifreli yedeklemelerin önümüzdeki haftalarda WhatsApp’ın iOS ve Android kullanıcılarına sunulacağını söyleyen bir raporda detaylandırdı. Şifreli yedekleme, WhatsApp kullanıcılarının zaten iCloud’un Google Drive’larına gönderdikleri yedekleri güvence altına almak içindir. Bu, yedeklemeleri şifreleme anahtarı olmadan okunamaz hale getirecektir.

Şifrelenmiş yedeklemeleri tercih eden WhatsApp kullanıcılarından 64 basamaklı bir şifreleme anahtarı kaydetmeleri veya anahtara bağlı bir parola oluşturmaları istenecektir. “WhatsApp, uçtan uca şifreli mesajlaşma ve yedeklemeler sunan bu ölçekteki ilk küresel mesajlaşma hizmetidir ve oraya ulaşmak, işletim sistemleri arasında anahtar depolama ve bulut depolama için tamamen yeni bir çerçeve gerektiren gerçekten zor bir teknik zorluktu.” dedi Facebook CEO Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada.

Whatsapp güvenlik
Whatsapp

Whatsapp Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Bir kullanıcı hesabının şifreleme anahtarına bağlı bir parola oluşturduğunda, WhatsApp ilişkili anahtarı fiziksel bir donanım güvenlik modülünde veya Facebook tarafından sağlanan HSM’de saklar ve kilidi yalnızca WhatsApp’a doğru parola girildiğinde açılabilir. Bir HSM, dijital anahtarları şifrelemek ve şifresini çözmek için bir emanet kasası görevi görür. WhatsApp’ta ilgili şifre ile kilidi açıldıktan sonra, donanım güvenlik modülü (HSM), Apple veya Google sunucularında depolanan hesabın yedeğinin şifresini çözen şifreleme anahtarını sağlar.

WhatsApp’ın HSM kasalarındaki bir anahtar deposu, tekrarlanan şifre denemeleri yapılırsa kalıcı olarak erişilemez hale gelecektir. Donanımın kendisi, internet kesintilerinden korunmak için dünya genelinde Facebook’un sahip olduğu veri merkezlerinde bulunuyor. Bu sistem, bir kullanıcının yedeğine yalnızca onlar tarafından erişilebilmesini sağlamak için tasarlanmıştır. WhatsApp yalnızca bir HSM’de bir anahtarın bulunduğunu bilecektir, anahtarın kendisi veya kilidini açmak için ilgili parolayı değil.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Mayıs 2022

Konu hakkında yorumunuzu yazın