Zorunlu Trafik Sigortası’nın Önemi Nedir?

Click to Comment

Zorunlu Trafik Sigortası’nın Önemi Nedir?

Trafik sigortası ne işe yarar?

Karayolları Trafik Kanunu’na göre Türkiye’de her türlü motorlu taşıt sahibinin sahip olması gereken zorunlu trafik sigortası, bir kaza durumunda sigortalının tasarruf etmesini sağlayacak bir sistemdir. Trafik sigortasının amacı, kaza sırasında karşı tarafın ve üçüncü kişilerin (araçlarının ve vücutlarının) uğradıkları zararı yıllık olarak belirlenen limitler dahilinde tazmin etmektir.

Sigortası olmayan kişilere ait araçlar bağlanarak trafik noktasının otoparkına çekiliyor. Bundan sonraki süreç çok daha meşakkatli ve maliyetli: Trafik sigortası alarak zaman ve para kaybından kurtulursunuz.

Trafik Sigortası
Trafik Sigortası

Trafik sigortamı son kullanma tarihinden önce yenilemezsem ne olur?

Trafik sigortası zorunlu olduğu için sokağa çıkmayın. Aracınızı trafik sigortasız kullanırken yakalanırsanız, aracınız bağlanır ve otoparka trafik çekilir. Otopark ücreti, otoparkta kalınan her gün için trafik sigortası cezasına eklenir.

Ayrıca trafik sigortası için hasar indirimi yoktur. Her ne kadar iddiasız bir indirimimiz olsa da, yenilediğinizde daha yüksek bir fiyat talebiyle karşılaşacaksınız. Sigorta şirketleri her 30 günde bir %5 oranında prim artışı talep etmektedir. (Talep edilebilecek azami artış oranı %50’dir)

Trafik Sigortası
Trafik Sigortası

Trafik sigortam kaza yaparsam aracımın vereceği zararı karşılar mı?

Aracınız için iki tür sigorta vardır:

Trafik sigortası
Araba sigortası

Kapsam ve işlev açısından bu iki sigorta aşağıdaki noktalarda farklılık gösterir:

• Trafik sigortası diğer araçlara verdiğiniz zararı karşılarken,
Araç sigortası, aracınızın hasarını karşılar.

Kısacası, bu iki sigorta türü birbirini tamamlayan bir rol oynamaktadır.

Hasar teminatı ise bir kaza durumunda trafik sigortası tarafından karşılandığından, trafik sigortanız aracınızın hasarını karşılamayacaktır. Sadece araç sigortanız aracınızın hasarını karşılayacaktır. Trafik sigortanız, kaza sonucu başka araç, kişi veya eşyalara vereceğiniz bedensel yaralanmaları ve maddi hasarları poliçede belirtilen limitler ve çerçevede teminat altına alır. Trafik sigortası teklifi alarak poliçenizi istediğiniz doğrultuda düzenleyebilirsiniz.

Trafik Sigortası
Trafik Sigortası

Yeni aldığım aracıma yeni trafik sigortası yaptırmalı mıyım yoksa satılan aracın poliçesini kullanabilir miyim?

Trafik sigortası şahıslara değil, araçlara uygulandığından, trafik sigortası sadece aracınız için yapılabilir ve şahsi olarak talep edilemez. Bu nedenle satmış olduğunuz aracın zorunlu trafik sigortası yeni aracınız için geçerli değildir. Yeni satın aldığınız araç için ayrı trafik sigortası yaptırmalısınız.

Satılan araç için yaptırdığınız poliçenin kalan süresi için prim iadesi alma hakkınız vardır. Eski aracınızın satıldığı tarihten itibaren 10 gün içinde trafik poliçenizin aslı ve noter tasdikli satın alma belgesi için sigorta şirketine başvurabilir ve satmış olduğunuz aracın trafik poliçesinin prim iadesini alabilirsiniz.

Trafik sigortası kaza sonucu diğer araca ve sürücüsüne verdiğim zararı ne ölçüde karşılar?

Trafik sigortasının genel kapsamı ve amacı, karşı tarafa verdiğiniz zararı karşılamaktır. Bunun için trafik sigortanızı yaptırdığınız sigorta şirketinin şartları ve faydaları belirleyicidir.

Kaza durumunda diğer araca ve şoförüne vereceğiniz zarar, aracın cinsine, kullanımına ve limitlerinize bağlı olarak poliçenizin genel şartlarına göre karşılanacaktır.

Trafik sigortasının hem sizin hayatınızı hemde yoldaki diğer sürücülerin hayatını koruyacağını ve can kaybını en aza nasıl indireceğinizi yazıda paylaştık. Eklemek ve paylaşmak istediklerinizi yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Ağustos 2021

Konu hakkında yorumunuzu yazın